Jak zostać działkowcem ? DOKUMENTY

DZIAŁKA DLA CIEBIE ? ŚWIETNY POMYSŁ !!!

Witaj przyszły Działkowcu !!! Skoro wybrałeś tę zakładkę, rozumiemy, że interesujesz się nabyciem prawa do działki w naszym ogrodzie. Lepiej nie mogłeś trafić. Z pewnością nie będziesz żałował ani jednej minuty spędzonej na łonie natury, pomiędzy osobami życzliwie nastawionymi do życia, otwartymi na nowe sąsiedzkie znajomości, lubiącymi piękno natury. W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym poczujesz atmosferę relaksu, odpoczynku czyli tego, co spowodowało, byś zainteresował się naszą ofertą.

Jak zostać działkowcem w „Goździku”? Bardzo proste, łatwe i przyjemne… Oto 5 kroków do tego, abyś był jednym z nas:

KROK 1: WYBIERZ DZIAŁKĘ.

Na samym początku musisz wybrać działkę, którą jesteś zainteresowany. Być może masz już konkretną ofertę. Jeżeli nie, kliknij tu (działki na sprzedaż) i zapoznaj się z ofertą nabycia praw do działki. Skontaktuj się z osobą chętną sprzedającą działkę i ustal z nim szczegóły wynagrodzenia za nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się jego działce.

KROK 2: PODPISZ UMOWĘ PRZENIESIENIA PRAW DO DZIAŁKI. (pobierz umowę)

W § 1 tej umowy zbywca musi wpisać od kiedy i na jakiej podstawie posiada prawo do działki, którą chcesz odkupić. Jeżeli zbywca nie ma żadnych dokumentów odnośnie swojej działki, może takie informacje uzyskać w Biurze Zarządu. Jest to gwarancja, że przenosi on prawo do działki, której jest faktycznie użytkownikiem.

W umowie musi być też obowiązkowo wpisana kwota, za jaką nabywasz prawo do działki. Bez tego nie możemy przyjąć umowy i jej zatwierdzić.

WAŻNE !!! Zbywca i Ty udajecie się do notariusza w celu potwierdzenia podpisów pod umową. Notariusz nie dopisuje żadnych uwag i nie zmienia treści umowy.

KROK 3: ZŁÓŻ WNIOSEK O ZATWIERDZENIE UMOWY PRZENIESIENIA PRAW DO DZIAŁKI PODPISANY PRZEZ ZBYWCĘ (!!!) . (pobierz wniosek)

Zgodnie z art. 41 Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 13 grudnia 2013 r. skuteczność przeniesienia praw do działki zależy od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe. Razem z umową przeniesienia praw do działek (z podpisami potwierdzonymi notarialnie) należy złożyć wniosek zbywcy o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki. Bez zatwierdzenia zawartej umowy przez Zarząd Ogrodu, umowa nie jest prawomocna i nie stanowi podstawy do użytkowania przez Ciebie działki.

W BIURZE ROD DOKUMENTY SKŁADAJĄ ZBYWCA I NABYWCA.
sprawdź czy działka nie posiada zadłużeń i czy wszystkie formalności spełniają kryteria. 

 

KROK 4: CHCESZ, ABY LICZONO SIĘ Z TWOIM ZDANIEM ??? ZOSTAŃ CZŁONKIEM STOWARZYSZENIA PZD. (pobierz deklarację członkowską)

Możesz zostać członkiem Stowarzyszenia Ogrodowego Polskiego Związku Działkowców. Nie musisz, Twoja decyzja!!! Jednak gorąco zachęcamy, abyś nim był. Po co ? Przynależność do stowarzyszenia daje Ci gwarancję korzystania z praw korporacyjnych, czyli przystępując do stowarzyszenia możesz włączyć się w życie organizacyjne ogrodu. Możesz wpływać na decyzje dotyczące zarządzania ogrodem. W szczególności masz prawo uczestniczyć w walnych zebraniach i podejmować decyzje o najważniejszych sprawach, zwłaszcza dotyczących opłat i wyboru władz. Możesz również korzystać z biernego prawa wyborczego, czyli kandydować i być wybieranym do organów stowarzyszenia, np. zarządu ROD.

Pamiętaj !!! Działkowcy pozostający poza stowarzyszeniem w ogóle nie uczestniczą w procesie zarządzania ROD i podejmowaniu decyzji na walnych zebraniach, mają też obowiązek podporządkować się organom stowarzyszenia oraz decyzjom walnych zebrań w zakresie opłat ogrodowych. Zatem sam oceń, czy warto być członkiem PZD ? Według nas warto !!!

KROK 5: OBOWIĄZKOWY KONTAKT Z BIUREM ZARZĄDU.  

Ostatni Twój krok to złożenie następujących dokumentów, tj.: umowę przeniesienia praw do działki, wniosek zbywcy o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki, deklarację członkowską (ewentualnie). Najlepiej przyjdź ze zbywcą. Przecież musisz sprawdzić czy działkowiec rozliczył się z zarządem i czy nie nabywasz działki zadłużonej.

Po złożeniu tych dokumentów musisz wnieść stosowne opłaty (zobacz opłaty ogrodowe).

Reszta należy już do nas. Zarząd podejmie stosowne uchwały, szczególnie w sprawie zatwierdzenia umowy przeniesienia praw do działki, a następnie wyślemy Ci pocztą jej odpis. Od tego momentu jesteś naszym Działkowcem !!!

Go to Top