W związku z nasilającym się problemem wyrzucania odpadów komunalnych do pojemników na śmieci APELUJEMY DO WAS, DZIAŁKOWCÓW O ROZWAGĘ !!! Poniżej przedstawiamy Państwu ile wyrzucamy pieniędzy na śmieci.
Z powodu braku chęci Naszych Działkowców do segregacji odpadów i ograniczania ich wyrzucania, a także brakiem kompostowania odpadów zielonych przedstawiamy również pod rozwagę koszty wywozu śmieci z terenu naszego ogrodu tylko za ostatnie 3 miesiące

Oto nasze koszty: 
Kwiecień 2019 – zapłaciliśmy 7.830 zł
Maj 2019 – zapłaciliśmy 5.944,32 zł
Czerwiec – zapłaciliśmy 7.328.88 zł
Suma: 21.103,20 zł (za 3 miesiące tego roku)

Lipiec – październik – ile zapłacimy jeszcze ?

Już teraz założony budżet na 2019 rok na wywóz śmieci z naszego ogrodu został wykorzystany w 84,5 %. (założyliśmy 25.000 zł na rok 2019, w stosunku do roku 2018 to o ponad 9.000 zł więcej).

NIC nie pomogły wcześniejsze apele na Walnych Zebraniach, a także ogłoszenia na stronie internetowej czy portalu FB. Od ponad dwóch lat apelujemy o rozwagę, bo to są nasze wspólne koszty. Pomimo tego są osoby, które wyrzucają odpady, a później biadolą w biurze, że za działkę są wysokie opłaty. Tu znajduje się główna przyczyna (w większości). Ludzie ruszcie głowami. Jak dalej tak będzie rosła produkcja śmieci w naszym ogrodzie to za działkę będziemy płacić jak za rarytas, który się ma. Czy naprawdę o to właśnie chodzi? Przecież ktoś za to musi zapłacić. Kto ? Działkowcy.

Przypominamy o zakazie wyrzucania gałęzi, przedmiotów wielkogabarytowych, sprzętu rtv i agd, mebli, gruzu na terenie ogrodu, a w szczególności pozostawianie wymienionych rzeczy przy miejscach składowania śmieci. To nie są śmieci pochodzące z działki. Te rzeczy ktoś kiedyś przywiózł na działkę. Niech teraz je zabiera. Wyżej wymienione odpady wywożone są tylko zorganizowanym przez działkowca transportem do punktu przeznaczenia.

Za powyższymi zakazami przemawiają rosnące koszty wywozu śmieci za które zapłacą wszyscy Działkowcy. Apelujemy więc o utylizowanie odpadów organicznych w kompostownikach – jest to jeden z najlepszych nawozów.
Kompostowanie to proces w którym materia organiczna zostaje rozłożona, a otrzymany materiał jest najtańszym, najłatwiej dostępnym oraz najlepszym dla wszystkich uprawianych roślin nawozem organicznym. Kompost stale dodawany do gleby znacząco zwiększa w niej zawartość próchnicy, poprawiając jej jakość.