W sobotę 03 września, licznie zgromadzenia działkowcy z ROD „Goździk” w Płocku dziękowali za tegoroczne polny działkowe i uroczyście obchodzili Dzień Działkowca wraz z Jubileuszem 35-lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców.

Dzisiaj w sposób wyjątkowy łączymy się również ze Śląskiem, gdzie działkowcy z całej Polski świętują Jubileusz 35 – lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców oraz biorą udział w Krajowych Dniach Działkowca w Zabrzu” – powiedział na wstępie Prezes Zarządu Marcin Werner.

Przypomniał on także historię powstania Polskiego Związku Działkowców oraz ideę Rodzinnych Ogrodów Działkowych. „W każdym ogrodzie, w naszym tym bardziej, możemy dzisiaj aktywnie wypoczywać i prowadzić na własny użytek uprawy ogrodnicze. Nasz ogród to ostoja wieloletniej zieleni. Dobroczynność naszej pracy, znaczenie dla środowiska, kultywowanie więzi związanej z uprawą ziemi, utrzymywanie polskich, niemodyfikowanych upraw, wychowanie kolejnych pokoleń na zdrowej żywności są nie do przecenienia. Żyjemy w czasach, gdzie nasze dzieci myślą, że marchewka rośnie w supermarkecie. A propagując nasze działkowe uprawy, tu w ogrodzie, również przekazujemy im odpowiednią wiedzę na temat wzrostu i uprawy roślin i warzyw” – mówił Werner. 

Wśród zaproszonych Gości obecni byli członkowie Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD w Warszawie p. Alicja Szostek i p. Zofia Busz, które pełniły również role przewodniczącej i członka komisji konkursowej, oceniającej działki zgłoszone do okręgowego konkursu „Wzorowa działka Okręgu Mazowieckiego 2016”. Nie mogło też zabraknąć Prezesów płockich ROD (Medyczna, Portowa, Kaprys, Drogowiec, Kościuszki, Targówek i Tulipan z Gostynina) oraz członków Delegatury Rejonowej w Płocku z Panią Kierownik biura na czele.

To jeszcze nie wszyscy…. Do wspólnego świętowania zaproszeni zostali p. Tomasz Kominek, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku oraz p. Michał Sosnowski, radny Miasta Płocka.

„Rodzinne Ogrody Działkowe to płockie płuca, które w dzisiejszych czasach są niezwykle potrzebne. I za to należy się działkowcom wdzięczność” – mówił Tomasz Kominek, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku, który odczytał również specjalny list gratulacyjny od Marszałka Województwa Mazowieckiego p. Adama Struzika skierowany do działkowców „Goździka.”

W dalszej części swojego wystąpienia p. Tomasz Kominek poruszył sprawę projektu budowy Płockiego Domu Działkowca zgłoszonego do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Podkreślił, że zaangażowanie i pomysł p. Marcina Wernera zyskał na tyle, aby wspólnie zjednoczyć się i oddać głos. „W Płocku mamy ponad 4600 działek. Jeżeli zjednoczymy się budowa Płockiego Domu Działkowca będzie zrealizowana” – mówił Kominek.

Prezes Zarządu Marcin Werner odczytał również słowa pozdrowienia i życzeń od p. Grzegorza Oracza, I wiceprezesa Okręgowego Zarządu Mazowieckiego: „(…) wszystkim działkowcom „goździkowej” rodziny życzę wiele dobrego w życiu Państwa zbiorowości i każdemu z osobna. Zarządowi i wszystkim Państwu życzę osiągnięcia celów uchwalonych na tegorocznym zebraniu, (…) a także realizacji planów w kolejnych latach”.

Po wszystkich przemowach licznie zgromadzeni podzielili się chlebem dożynkowym. Wyróżniający się działkowcy zostali odznaczeni brązową i srebrną odznaką „Zasłużony Działkowiec”.

Następnie Prezes Zarządu poinformował, że w tym roku nasz ogród zgłosił trzy działki do Okręgowego Konkursu „Wzorowa Działka Okręgu Mazowieckiego 2016”. W związku z tym poprosił o zabranie głosu p. Alicję Szostek, przewodniczącą okręgowej komisji konkursowej.

Jak się okazało, w ROD „Goździk” w Płocku znajdują się najpiękniejsze działki na Mazowszu. Działka, którą użytkują Państwo Krystyna i Henryk Sztal zajęła 1. miejsce w konkursie, natomiast działka użytkowana przez Państwo Alicję i Mirosława Komorowskich zajęła w tym samym konkursie 2. miejsce. „To bardzo duże wyróżnienie dla nas. Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku. Dziękujemy za dostrzeżenie nasze pracy…” – mówili zwycięscy konkursu.

   Kolejnym punktem części oficjalnej było rozstrzygnięcie ogrodowego konkursu „Wzorowa Działka ROD 2016”. Wyróżniono 14 działek, ale tylko jedna otrzymała miano Wzorowa działka Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Goździk” roku 2016”. Wynik konkursu ogłosiła ubiegłoroczna zwyciężczyni p. Małgorzata Bielicka i to ona ogłosiła, że tytuł ten zdobyli Państwo Marianna i Edward Idzikowscy. Tegoroczni zwycięscy otrzymali cenne nagrody oraz specjalną tabliczkę upamiętniającą te wydarzenie.

Po części oficjalnej rozpoczęto świętowanie. Wspólna rodzinna biesiada przy grochówce, daniach z grilla, bigosie z działkowej kapusty była z pewnością integracją działkowców, mieszkańców sąsiedniego osiedla, przyjaciół i sympatyków ruchu działkowego w Płocku.

FOTORELACJA – tutaj